Autor a o blogu

Ahoj,

narodil jsem se těsně před založením České republiky a detailing (šetrná péče o vzhled aut) je můj koníček zhruba od roku 2010. Když se ale tak zpětně zamyslím, tak snad nikdy jsem nemyl auto z kyblíku smetáčkem nebo dělal podobný věci, a rodičům jsem auto myl dvoukýblovou metodou už když mi bylo 12 (to jsem zjistil jen náhodou nedávno ze starých fotek), takže začít se věnovat detailingu byl tak nějak přirozený vývoj.

Důvod, proč jsem založil tento blog je proto, že informace o detailingu jsou těžko dostupné. V Česku a na Slovensku je několik výborných fór (detailingclub.cz, autodetail.sk), bohužel hledat v nich užitečné informace je značně časově dosti náročné (byť jich tam je opravdu hodně). Rozhodl jsem se proto svoje zkušenosti sepsat na tento blog, kde budou všechny informace přehledně roztřízené a bude možné se k nim vrátit pro budoucí referenci. Znovu podotýkám, jde o moje zkušenosti. Pokud se některé postupy někomu budou zdát drastické nebo proti detailingu, je to možné. Ale od toho jsou tu případné komentáře, kde se o tom dá diskutovat. Druhá důvod je ten, že tak jak mě to baví dnes mě to zřejmě do konce života bavit nebude, proto je to i takový veřejný deník nápadů, postupů a zkušeností, které se třeba někdy v dalekém budoucnu budou hodit i mně samotnému.

Podobně, v článcích zmiňuju jen produkty, se kterými jsem přišel osobně nějak do styku, ať už tak, že je používám, nebo je používají lidé na fórech, která sleduju. Moc uvítám případné komentáře ohledně značek a/nebo konkrétních produktů, které tu nejsou moc zmíněné. Stačí napsat komentář.

Profesionál nejsem a někdy jsem možná trochu nepřesný. Udělám pod 10 aut za rok, takže z logiky věci nemám tolik zkušeností jako někdo, kdo se tímto živí 24/7; i tak ale doufám, že informace tady vám budou přínosem a inspirací. 🙂

 

20 Responses

  1. KaPi napsal:

    Zdravím,

    budou další články? Nějaké letní například? :)))

    Mimochodem moc dobrá práce…

    • admin napsal:

      Urcite! Ale hodne by mi pomohlo, kdyby mi treba lidi dali vedet, o cem psat 🙂 Minimalne pulka clanku vznikla zatim tak, ze jsem jenom dopodrobna rozepsal otazku, kterou mi nekdo polozil treba na facebooku:)

      • KaPi napsal:

        Tak to moc rád slyším! 🙂 A na fb máš nějakou page, že ti tam lidi pokládají dotazy? Že bych dal like :))

        Nevím jak to mají ostatní, ale pro mě je teď aktuální pomalu, ale jistě příprava auta na zimu. Detailing jsem začal sledovat/studovat ty 2-3 měsíce zpět, takže o tom vím víceméně pumpičku zatím. Lak jsem zatím ještě neleštil a teď si pokládám otázku, zdali má význam to dělat na zimu, a nebo bude jen stačit dekontaminovat a navoskovat.

        Těch dotazů i informací by mě zajímalo více… Fórum na detailing clubu je super, ale jak tady někde zmiňuješ – čerpat tam informace, to chce mraky a mraky hodin. U tebe chválím tu jednoduchost a styl, jakým informace podáváš 🙂

        • admin napsal:

          No spis kdyz se nekdo na neco zepta primo me, fanpage asi blog uplne nema 🙂 Ale neni problem se ptat treba tu v komentarich 🙂

          Priprava na zimu je vyborny napad, do konce zari se tu neco objevi 🙂

  2. feri napsal:

    Děláš dobrou práci,měl bych dotaz k té mapě myček.Všechny jsou opravdu s změkčenou vodou?Zajímá mě Jičín a Turnov.Pak bych chtěl upozornit na systém Carwash,je to bezkontaktní mytí změkčenou vodou,jetam asi 5 programů.Vím že to je v Mladé Boleslavi,Kolíně a ještě asi 3 .

    • admin napsal:

      Ahoj, vsechny urcite ne, to uz bohuzel clovek musi prozkoumat sam – pokud to tam neni primo napsane. Mapu vytvari komunita autaru a detaileru (odkaz na ni je na nekolika forech), takze tak.

      Potom taky plati, ze treba mycka muze mit relativne mekkou vodu i kdyz na to primo nema program a zase obracene.

  3. feri napsal:

    Ahoj, k tématu myček : V Ml Boleslavi uvádějí že mají ve všech programech změkčenou vodu. Z programu oplach čistou vodou jsem si vzal vzorek .Naměřil jsem tvrdost 2,7 mmol/l.To už je dost./doma mám 1,4 z vodovodu a 1,6 ze studny a i to by dělalo fleky kdyby se to neosušilo.Takže v zimě si tam auto opláchnout od soli čistou vodou bych nedělal.Poslední program voda s leštícím a sušícím práškem je. opravdu měkká,naměřil jsem tvrdost 0.Takže se tomu asi nedá úplně věřit

    • admin napsal:

      Tak to mam presne na mysli, vzdycky oplachovat tou zmekcenou vodou, ktera je doopravdy mekka. To ze nekde muzou psat ze maji zmekcnou vodu ve vsech programech je ale hnus, ale to se asi neda nic delat. Je to marketing. Lestici voda (program) se prodava urcite mnohem lip nez osmoticka voda (program), i kdyz je to uplne to stejne (voda zbavena vsech mineralu). Je teda pravda, ze nekdy je v tom namichany rinse aid (chemie ktera pomaha odtoku vody), coz je videt ze ta voda trosku peni, ale ten tam vubec neni nutny, kdyz je ta voda doopravdy mekka, tak je jedno jestli uschne nebo odtece…

  4. feri napsal:

    Tam píšou že je tam něco na sušení a taky na leštění,protože se to má použít po předcházejícím programu,kde je voda s voskem.Lepší by bylo kdyby byla měkká i ta bez ničeho.Jinak Ph to má dobrý

  5. Žaky napsal:

    Velmi kvalitní a úhledně vytvořený blog 🙂 10/10 Docela by mě zajímal tvůj názor na parní čističe, mám koupenej jeden z Tv shopu (parní čistič Shark), ale nejsem přesvědčený o jeho funkci 🙂

  6. václav napsal:

    Veľká vďaka za tento blog – výborne (a čtivě) napísané!

  7. Zdeněk napsal:

    Netrpělivě čekám na nové auto a pozorně si čtu na Tvém webu. Osobní přístup k věci a zajímavé postřehy se mi moc líbí. Vzhledem k mému výše popsanému „statusu“ bych uvítal i zmínku o tom jestli je účelné chovat se jinak k úplně novým lakům. Sám bych si tipnul, že ne jsem ale úplný začátečník… Děkuji předem za Tvůj čas.

    • admin napsal:

      Ahoj, diky. 🙂

      Co se tyka uplne noveho auta, stalo by za to to nekde sepsat samostatne, ale asi na to nemam dostatek znalosti. Ale prakticky, lak by mel dostat zhruba 30 dnu po nalakovani, aby se vyvetral, nebo proste vyschnul a sednul si. To ale plati pro domaci a poloprofesionalni lakovani. V tovarnach to jede z lakovny do pece, ktera tento proces urychli; a i kdyby ne, z konce vyrobni linky to na showroom taky nejaky cas trva, takze za mne – zadne specialni opatreni nejsou potreba. Bezne detaileri auta lesti a aplikuji keramiku hned na prodejne a nikdy jsem nezaregistroval, ze by s tim nekdo mel treba nejaky problem.

      Snad to pomohlo 🙂

      • Zdeněk napsal:

        Děkuji za reakci. Pomohlo ! Jsem ze Žatce a před několika dny tady otevřeli samoobslužnou myčku. Tvoje rady tak jednoznačně pomohou. Dnes jsem se ptal na ceny tak mají základní sazbu 10.- Kč za 54 vteřin provozu. Výběr je z několika možnosti a jedna z nich – demineralizovaná voda. Zdravím a těším se na další inspirativní články.

  8. Petr napsal:

    Dobrý den, jsem úplný začátečník. Koupil jsem nové auto. Opravdu jsou originál čistící prostředky a autokosmetika, na údržbu auta, nekvalitní a nevhodné a opravdu je nedoporučujete? Konkrétně Škoda
    Předem děkuji za odpověď.
    Petr Musil

    • admin napsal:

      Zdravim, nevim, kde jsem neco takoveho psal. Obecne si nemyslim ze jsou nekvalitni/nevhodne/nefunkcni, urcite jsou ale vetsinou zbytecne drahe. 🙂

  9. Tomas napsal:

    Dobrý den,

    procházel jsem si vaše i jiné internetové stránky o „tekutém skle“ a o čištění skla, ale patrně jsem stále nenašel co hledám. Většina skel, o kterých se zde mluví je totiž víceméně vertikálních, svislá, „z kopce“. Já mám sklo horizontální, tedy skoro a potřeboval bych jej ošetřit proti mechu, špíně a podobně.

    Mám střechu terasy ze skla a kvůli konstrukci má malý spád. Každé kapky deště dlouho zůstávají na skle a nechtějí stéct ze skleněné střechy. Tím se na skle ve vodě tvoří lišejník, mech a drží se špína. Jasně, většina deště steče, ale na skle zůstává dost velkých kapek vody a chtěl bych, aby steklo mnohem více a aby nezůstávala na skle.

    Umíte mi prosím poradit čím skleněnou střechu ošetřit, aby voda stékala i při malém spádu střechy??

    Měl jsem na mysli nějaké vosky, ale nejsem si jistý.

    Případně zašlu fotky.

    Moc děkuji za rady

    • admin napsal:

      Na to bude fungovat to stejné, tj. tekuté stěrače – resp. hydrofobní ošetření skla (taky třeba „glass coating“, „keramický povlak – keramika na sklo“), protože pod tekutými stěrači si každý představí kde co.

      Ale dejme tomu, že v detailingu existuje podskupina produktů, jejichž cílem je za jízdy odhánět vodu ze skla a jsou to ty povlaky na bázi SiO2 (křemík, keramika):
      https://www.detailingblog.cz/sealanty-na-skla-tekute-sterace/

      A pokud vezmete tento druh produktů, tak třeba servFaces potom dělá (resp. před lety dělal, teď to nemůžu najít) přímo sealant pro průmyslové použití na skleněných plochách na stavbách. Vesměs tam jde o to, že na autosklo je potřeba tenčí vrstva, která jde snadno rozleštit beze šmouh, které jsou vidět při oslnění z protisměru.

      Na budovy to třeba není tak kritický parametr, a tak za cenu nějakých neznatelných šmouh to může mít mnohem delší výdrž.

      Osobní zkušenost s ničím takovým ale nemám.

      Klasický vosk bude taky fungovat, ale výdrž bude o dost nižší. Já bych zkusil klidně tu keramickou ochranu na skla aut (CarPro FlyBy30 apod.)
      https://www.detailingblog.cz/jak-na-dukladnou-pripravu-skla-pred-aplikaci-sealantu/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *